"Siguran lov"; opasnost od eksplozivnih sredstava održao je Zlatko Sekačić, zapovjednik Regionalne protueksplozijske jedinice Zagreb pri Ravnateljstvu policije Republike Hrvatske, dok je predavanje pod nazivom "Manje oružja, manje tragedija" održao Mislav Švigir, policijski službenik Službe prevencije Policijske uprave zagrebačke.Cilj ovih predavanja je sigurno okruženje za sve građane u svim prilikama.
Eksplozivna sredstva u našoj zemlji koriste se legalno u dvije svrhe, vojne i gospodarske. Vojna eksplozivna sredstva su granate, mine, različite vrste eksploziva. Gospodarska eksplozivna sredstva koriste se u građevini, kod radova na prometnicama, rudarstvu ..
Ozlijede od eksplozivnih sredstava mogu biti od lakih do teških, a svakako najgora je smrt. Stoga kod nailaska na neko zaostalo eksplozivno sredstvo najvažnije je ne dirati ga, ne micati, obavijestiti odmah policiju i pokušati se vratiti istim putem kojim smo i došli.
"Manje oružja, manje tragedija“ nacionalna je kampanja koja se kontinuirano provodi od 2007.godine.
Njezin cilj je smanjiti ilegalno oružje i eksplozivna sredstva među građanima na način da potiču građane da anonimno predaju ilegalno oružje bez sankcija.
Zahvaljujući kampanji dosada je predan i uništen veliki broj vatrenog oružja, municije i eksploziva čime se izravno smanjio rizik od tragedija. Zagrebačka policija koja sudjeluje na sajmu osim spomenutih predavanja svakodnevno prezentira preventivne i druge aktivnosti policije sa svrhom jačanja suradnje s građanima.